- Työpaikkojen tasa-arvosuunnittelu
- Tasa-arvosuunnitelman laatiminen
- Selvitys työpaikan tasa-arvotilanteesta
- Palkkakartoitus
- Koko henkilöstö kuuluu palkkakartoituksen piiriin
- Tarkasteltavana palkat ja palkkausjärjestelmät
- Palkkavertailut ja käytettävät luokittelut/ryhmittelyt
- Pienet sekä vain naisista tai miehistä koostuvat työntekijäryhmät
- Palkkaerojen syiden arviointi ja toimenpiteistä päättäminen
- Tehdään yhteistyössä – työnantaja vastaa
- Toimenpiteet ja arvio toteutumisesta
- Tasa-arvosuunnitelmasta tiedottaminen
- Laiminlyönnin seuraukset
- Tasa-arvon edistäminen työpaikalla
- Kiintiöt ja tasapuolisuussääntö
- Tasa-arvotyö kouluissa ja oppilaitoksissa
- Oppilaitoksen tasa-arvosuunnitelma
- Tasa-arvosuunnitelman tavoite ja aikataulu
- Tehdään yhteistyössä oppilaiden ja opiskelijoiden kanssa
- Erityisesti huomioitavat kysymykset
- Häirintä oppilaitoksissa
- Kartoitetaan oppilaitoksen tasa-arvotilanne
- Sovitaan selkeistä toimenpiteistä
- Tasa-arvosuunnitelman kirjaaminen
- Tiedottaminen ja suunnitelmaan sitoutuminen
- Arviointi ja seuranta
- Tasa-arvosuunnittelun laiminlyönnin seuraamukset
- Oppilaitoksen tasa-arvosuunnitelma
Pienet ja vain naisista tai vain miehistä koostuvat työntekijäryhmät
Yksittäisten työntekijöiden palkat eivät saa käydä ilmi tasa-arvosuunnitelmasta. Tasa-arvolaissa ei säädetä siitä, kuinka monta naista ja miestä kuhunkin vertailtavaan työntekijäryhmään tulee vähintään kuulua. Tasa-arvovaltuutettu on katsonut, että useimmissa tapauksissa jo kolme naista ja kolme miestä kattavia työntekijäryhmiä voidaan tarkastella omina ryhminään.
Jos työntekijäryhmään kuuluu niin vähän työntekijöitä, ettei ryhmän palkkaa voida ilmoittaa paljastamatta samalla yksittäisten työntekijöiden palkkoja, nämä työntekijät tulisi sisällyttää mahdollisimman samaa tai samanarvoista työtä tekevään työntekijäryhmään. Ryhmien yhdistäminen voi johtaa siihen, että samaan ryhmään voi kuulua vaativuudeltaan varsin erilaista työtä tekeviä työntekijöitä. Tämä asettaa suurempia vaatimuksia palkkaerojen syiden ja niiden hyväksyttävyyden arvioimiselle.
Julkisella sektorilla palkkatiedot ovat julkisia ja sen vuoksi palkkakartoituksen tekovaiheessa, joskaan ei lopullisessa tasa-arvosuunnitelmassa, voidaan käyttää myös yksittäisiä työntekijöitä koskevia palkkatietoja. Tämä helpottaa mahdollisten palkkaerojen ja niiden syiden selvittämistä pienten työntekijäryhmien kohdalla.
Jos jossain työntekijäryhmässä on vain naisia tai miehiä, heidän osaltaan voidaan arvioida, asettuuko työntekijäryhmän palkkaus kokonaisuudessaan oikealle vaativuustasolle verrattaessa sitä sellaisen tai sellaisten työntekijäryhmien palkkaukseen, jossa on myös vastakkaista sukupuolta olevia työntekijöitä. Samoin olisi syytä arvioida, kohdellaanko työntekijäryhmää tasa-arvoisesti palkanlisien suhteen.