Också papporna har rätt att vara föräldrar - även efter en skilsmässa

- Tiden har sprungit ifrån den lagstiftning som berör föräldraskap. Detta belyses av de kontakter med jämställdhetsombudsmannen som tas av pappor som känner sig diskriminerade, sade jämställdhetsombudsmannen Pirkko Mäkinen när hon på torsdagen talade på det öppna forum som hölls i Tammerfors inom projektet Tasa-arvoa erovanhemmuuteen - isät pois paitsiosta (Jämställdhet för frånskilda föräldrar - in med papporna från offside).

För lagstiftningen och i myndighetspraxis har till exempel distansförälderns, oftast pappans, ställning blivit problematisk. Jämställdhetsombudsmannen har i ett färskt utlåtande svarat en distanspappa som har delad vårdnad och som inte fått information om de angelägenheter som rör barnets start i förskolan. I det kunddatasystem som allmänt används inom barnomsorgen efterfrågas inte uppgifter om distansföräldrar.

Jämställdhetsombudsmannen betraktar situationen som ohållbar.
- Distansföräldern måste ges möjlighet att också i praktiken följa med sitt eget barns vardagsliv. Kunddatasystemen behöver ändras så att de beaktar de praktiska krav som delad vårdnad förutsätter.

Mången pappa som har kontaktat ombudsmannen har också misstänkt att de sociala myndigheterna i en skilsmässosituation gynnar kvinnorna på osakliga grunder. Känslan har förstärkts av att majoriteten av socialarbetarna är kvinnor och av att den domare som behandlar ärendet i domstolen i dag allt oftare är en kvinna.

- Jag anser att det skulle vara på sin plats att när det gäller de sociala myndigheternas tjänster utreda om könet är av betydelse och om man gynnar mammorna i myndighetspraxis, vilket man misstänker. När det gäller domstolarnas avgöranden av vårdnadsärenden har det redan gjorts en motsvarande undersökning, säger Pirkko Mäkinen.

Vidare konstaterar jämställdhetsombudsmannen att bestämmelserna om föräldraledighet behandlar mammor och pappor på olika sätt. I sjukförsäkringslagen fastställs att föräldraledigheten kan utnyttjas av antingen barnets mamma eller pappa beroende på vad föräldrarna sinsemellan kommer överens om. Rättigheten till arbete och att lyfta föräldrapenning skiljer sig dock beroende på kön. Barnets pappa har rätt till föräldrapenning om han deltar i vården av barnet och under den tiden inte förvärvsarbetar eller arbetar i annat eget arbete. Mamman däremot kan få föräldrapenning motsvarande minimibeloppet, även om hon samtidigt förvärvsarbetar eller är i eget arbete eller studerar som huvudsysselsättning och får studiestöd enligt studiestödslagen.

Ombudsmannen har flera gånger sedan 2003 bett social och hälsovårdsministeriet utreda möjligheterna att ändra sjukförsäkringslagen så att bestämmelserna om föräldrapenningen skulle bli lika för pappor och mammor. Ingen förändring har dock skett i frågan. FPA:s anvisningar baserar sig på gällande lagstiftning, och kritiken har också ofta riktats mot FPA.

17.02.2011